Intervistë me këngëtaren e njohur Artiola Toska

Përsa i përket muzikës popullore...kam ndjesinë sikur kam lindur dhe jam rritur bashkë me të, sepse ajo më ka shoqëruar që në moshë fare të vogël, ndaj dhe jetën time e kam të pandarë prej saj...Unë rjedh nga një familje e vjetër puro Tironse dhe më është mësuar veshi me to shumë e vogël...ndersa 10 vjeçare kam kënduar në Pallatin e pionierëve...lexo më shumë

Intervistë me aktorin shqiptar Herion Mustafaraj

Ishte pikërisht talenti i padiskutueshëm që kishte lindur bashkë me Herion Mustafarajin dhe që u përcoll mjeshtërisht nga një fëmijë star, në filmin Beni ecën vetë, për tu ndalur në atë stacion të paharrueshëm dhe me sukses të papërsëritshëm për vetë historinë e filmit shqiptar...lexo më shumë

Intervistë me sopranon me famë botërore, Ermonela Jaho

E madhërishme si asnjëherë tjetër në skenën e operës së Lionit në premierën e datës 21 qershor, sopranoja tashmë me famë botërore Ermonela Jaho, e cila ndodhet larg Shqipërisë që  prej vitit 1993, zbret në rolin e Violetës, për të qënë përsëri protagonistja kryesore e "Traviatës"...lexo më shumë

Intervistë me këngëtaren dhe moderatoren e njohur shqiptaro - gjermane, Miriam Cani

Jeta e Miriamit ka qenë vazhdimisht e lidhur ngushtë me artin. Që në fëmijëri është ndjerë vazhdimisht si në skenë, merr pjesë në konkurse dhe ne pjesë të ndryshme tetatrale, ku mbi të gjitha mund të veçhet Casting Show i vitit 2003 organizuar nga stacioni televiziv gjerman Pro7...lexo më shumë

Intervistë me sopranon Oriana Kurteshi

Oriana Kurteshi, është ndër sopranot më të reja shqiptare, të suksesshme në botë. Biografia e saj, ështe e lidhur me kanton, që në vitet e  fëmijërisë, në moshën 6 vjeçare, moshë nga e cila nuk iu nda muzikës për asnjë moment deri në ditët e sotme...lexo më shumë

Intervistë me këngëtaren e mirënjohur Bleona Qereti

Shpesh kemi dëgjuar të thuhet në gjuhën popullore, që zoti nuk të krijon gjithçka perfekt. Por jo gjithmonë ndodh kështu, kur bëhet fjalë, për një ndër këngëtaret më të njohura shqiptare, siç është Bleona Qereti...lexo më shumë

Intervistë me poetin dhe patriotin z. Baki Ymeri

Sipas dr. Luan Topçiut, Baki Ymeri është njeriu që shkriu jetën për historinë e shqiptarëve të Rumanisë dhe, mbi të gjitha, për poezinë, këtë dhuratë hyjnore, që e ka bërë dhe vazhdon ta bëjë të frytshme...lexo më shumë

Intervistë me poetin, eseistin dhe përkthyesin e njohur Mazllum Saneja

Mazllum Saneja lindi më 1945 në Gjakovë, Kosovë. Në Prishtinë ai kreu Fakultetin Filozofik, Gjuhë dhe Letërsi shqipe, kurse më vonë edhe studimet pasuniversitare.Gjuhën polake e mësoi në Universitetet e Varshavës, Vrocllavit dhe Krakovit (1978-1981)...lexo më shumë

Interviste me zonjen Keze (Kozeta) Zylo, gruan e vitit 2008

Interviste me zonjen  Keze (Kozeta) Zylo, gruan e vitit 2008 ne komunitetin shqiptar ne Diaspore, dalluar per veprimtarine e saj ne ceshtjen kombetare dhe Kosoven, humanizmin, si dhe aktivitetin e saj, ne gjuhen amtare, nepermjet artikujve publicistike dhe poezise...lexo më shumë

Intervistë me kantautorin e njohur Lirio Nushi

Arti për mua është një mënyrë të shprehuri. Dëshira për të ndërgjegjësuar opinion publik mbi egzistencën e këtyre komuniteteve me origjinë shqiptare, ka qenë shtysa e ndërgjegjies sime për tu përballuar me një realitet, që i ka mohuar ata në mënyrë të dukshme dhe të padukshme, ose më e pakta, që i ka lënë ata në harresë. Lexo me shumë

Intervistë me aktoren dhe këngëtaren e mirënjohur Maya Aliçkaj

"Maya nga Vlora, ose më saktë nga Dukati"...Kështu preferon të prezantohet këngëtarja e muzikës sonë popullore, e cila çdo ditë e më tepër, po lartësohet si një ndër këngëtaret më të preferuara shqiptare...lexo më shumë